Jak uszczelnić okna?

Wieje od okien? Nieszczelne okna mogą generować do 30% ogólnej straty ciepła, co oznacza też wyższe rachunki. Dowiedz się, jak je skutecznie uszczelnić, aby nie tracić ciepła.

Straty ciepła oznaczają też konieczność dogrzewania wnętrza, a to wiąże się z wyższymi rachunkami. Uczucie, że wieje od okien jest ponadto wyjątkowo nieprzyjemne. W pełni szczelne okna nie są dobre dla zdrowia, gdyż dopływ powietrza jest pożądany, ale nie można pozwolić na wychładzanie wnętrza. Podpowiadamy, jak uszczelnić okna, poprawić komfort i obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Różne przyczyny nieszczelności okien

Nieszczelność okien może mieć różne przyczyny. Zmiany temperatur związane z różnymi porami roku skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Powodem utraty szczelności okna może być rozszerzanie i kurczenie się plastiku pod wpływem zmian temperatury. Mogą to być też okna słabej jakości, błąd mógł też popełnić montażysta, może to być efekt nieodpowiedniej regulacji okuć albo zużytych uszczelek.

Regulacja okuć okiennych

Okna nowej generacji zapewniają szczelność, są estetyczne, łatwe w czyszczeniu, gwarantują też izolacyjność cieplną i akustyczną. Ważna jest też wymiana świeżego powietrza – nieodczuwalna dla naszego komfortu, ale niezbędna dla dobrego samopoczucia. Do tego służą nawiewniki.

Jeżeli okna mają okucia wyposażone w rolki ryglujące, można samodzielnie docisnąć skrzydła do ramy, co ma szczególnie znaczenie w okresie zimowym. Do regulacji służy specjalny pierścień.

Uszczelnianie okien

Uszczelnienia wymagają zwykle stare okna. Ten nieskomplikowany zabieg nie pozwoli na dalsze straty ciepła. Najpierw jednak trzeba dokładnie umyć ramę okienną z brudu i kurzu. Następnie trzeba znaleźć miejsce, przez które ono ucieka, a następnie szpary między szybą a ramą warto wypełnić silikonem. Pomocny może też być przezroczysty uszczelniacz polimerowy, odporny na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Można go modelować szpachelką, ew. palcem.

Poza tym szpary w futrynie można wypełnić gotowymi i prostymi w montażu samoprzylepnymi uszczelkami – polecane są te silikonowe lub gumowo-silikonowe. Montaż nowych uszczelek można też zlecić fachowcowi, który dobierze ich rodzaj.

Częsta jest nieszczelność między skrzydłem a ościeżnicą. Do szpar między ścianą a ościeżnicą można zastosować piankę poliuretanową, którą aplikuje się specjalnym pistoletem. Dostępne są też preparaty w spreju oraz droższe preparaty gumowe. Po jej wyschnięciu należy nożem wyrównać i nadać jej kształt.

Więcej o oknach przeczytasz na stronie http://www.mtokna.pl/okna/pcv

Post Author: Monika