Jak wybrać zasłony do sypialni?

Jednym z kluczowych dodatków do sypialni są zasłony – mogą być grube i ciężkie albo lekkie i zwiewne. Dodają klimatu i stylu, a także chronią przed wzorkiem sąsiadów oraz promieniami słonecznymi. Jak je wybrać?

Zasłony dekoracyjne powinny głównie pełnić rolę dekoracyjną we wnętrzu – zależnie od modelu są delikatne i przepuszczające światło, półprzezroczyste lub grubsze. Zasłony zaciemniające pasują do pokojów z oknami skierowanymi na południe lub zachód, a także w dużych wnętrzach, np. w domach. Z kolei zasłony panelowe to modny dodatek w nowoczesnych wnętrzach.

Jeżeli salon jest w klasycznym stylu, dobre będą te eleganckie lub wzorzyste z grubszego materiału, a jeśli w skandynawskim lub nowoczesnym – jednokolorowe, gładkie. Znaczenie ma też wielkość pomieszczenia –  do niedużej sypialni wybierz zasłony w jasnych barwach, np. beżowe lub jasnoszare. Modne są też zasłony stylizowane na welurowe – np. szare, w odcieniu pudrowego różu czy butelkowej zieleni. 

Pamiętaj też o innych dodatkach – dopiero odpowiednio skomponowana całość pozwoli uzyskać pożądany efekt. Dopasuj zatem również narzutę na łóżko, poduszki dekoracyjne, dywan oraz inne elementy – jak oświetlenie, wazony, kwiaty, świeczki itd. Cała aranżacja powinna być spójna, co nie oznacza, że odrobina kontrastu nie jest wskazana.

Ewelina, f: Free-Photos / Pixabay

Post Author: Monika