Kopalnia Złoty Stok

Dolny Śląsk to region, w którym aż roi się od tajemniczych historii i burzących krew w żyłach opowieści. Wybraliście się już do kopalni złota w Złotym Stoku? W tysiąc lat wydobyto stąd aż 16 ton cennego kruszcu!

Podziemna trasa turystyczna biegnie m.in. przez Sztolnię Gertrudę. Nazwa upamiętnia żonę jednego z górników, który zaginął podczas pracy. Decyzja o wszczęciu akcji ratunkowej i poszukiwaniach człowieka należała do właściciela kopalni, a ten przekalkulował, że mu się to nie opłaca. Gertruda wyruszyła na poszukiwania sama, ale już nie wróciła. Legenda głosi, że od tej pory pomagała zagubionym górnikom odnaleźć wyjście na powierzchnię.

Warto wybrać się do tego miejsca. Nie twierdzę, że spotkacie Gertrudę – mnie się to nie udało – ale można tu obejrzeć mapy i plany kopalni, narzędzia, a nawet piec, w którym wytapiano złoto. Część sztolni zwiedza się, płynąc łódką. Aha, można też trafić na Szarego Gnoma – koniecznie popatrzcie mu w oczy, bo spełnia marzenia! Jego jednak też nie widziałem osobiście.

Następnie udacie się do Sztolni Czarnej, gdzie biegnie podziemna trasa… prowadząca aż do Czech. Czeka na Was jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja – podziemny wodospad. Podobno jedyny w Polsce!

K / pixabay / hangela

Post Author: Monika