Plexi – co to jest i jakie ma zastosowanie?

O materiale plexi robi się coraz głośniej – jego popularność cały czas rośnie. Warto wiedzieć, co to za materiał, jakie ma zalety i wady, a także, jakie jest jego zastosowanie.

Zalety i wady plexi

Trzeba przyznać, ze plexi ma wiele zalet i dlatego jest to materiał bardzo uniwersalny, o szerokim zastosowaniu. Przede wszystkim słynie jako alternatywa dla szkła i szyb – to tzw. szkło akrylowe, gdyż jest przezroczysty i może pełnić podobną rolę. Poza tym przydaje się w marketingu – na przykład w produkcji reklam zewnętrznych.

Plexi to również materiał odporny na działanie promieni słonecznych, dlatego chętnie wykorzystywany jest również na zewnątrz. Nie żółknie i sprawdzi się nawet latem w nasłonecznionym miejscu.

Plexi jest łatwe w obróbce – można ciąć je laserem, ciąć, frezować, kleić i grawerować – i wytrzymałe, ale jednak ma i wady – jest podatny za zarysowania. Co prawda może je łatwo wypolerować, ale warto o tym wspomnieć.

Zastosowanie plexi – przykłady

Z plexi można wykonać różne wyroby – materiał ten może zastąpić szybę (w samolotach, blokach i na osiedlach mieszkalnych itd.), ale nie tylko. Służy także do wykonania pudełek, gablot, ekspozytorów, stojaków reklamowych, wizytowników, breloczków, tabliczek informacyjnych itd. Z plexi można wykonywać różne akcesoria i gadżety reklamowe, ale także meble, np. regały, szafy itd. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii można wykonać wiele skomplikowanych zamówień.

Więcej przykładów zastosowanie plexi znajdziesz na stronie http://pleximar.pl/

Lena, f: analogicus / Pixabay

Post Author: Monika