Renowacja okien drewnianych

Okna drewniane, które kupimy tu, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a po kilku latach także renowacji – właściwie przeprowadzony zabieg sprawi, że nie będzie konieczna ich wymiana.

O drewniane ramy okienne należy dbać systematycznie, odpowiednio je pielęgnując przeznaczonymi do tego środkami. Aby jednak przywrócić im dawny wygląd, można też zlecić renowację okien sprawdzonej firmie, która zajmie się ich kompleksową renowacją – dokona regulacji lub wymiany okuć, uzupełni silikon, odświeży powłokę lakierniczą itd.

Okienna stolarka drewniana, odpowiednio zabezpieczona i regularnie konserwowana, może przetrwać aż kilkadziesiąt lat w bardzo dobrym stanie. Wymiana okien lub drzwi nie jest konieczna często – zwykle tego unikamy, decydując się na wymianę jedynie bardzo starych elementów.

Renowację należy rozpocząć od demontażu skrzydeł, usunięciu i ew. wymianie na nowe zniszczonych okuć i zawiasów, a także starej powłoki malarskiej (farby). Można posłużyć się m.in. szlifierką, opalarką lub skrobakiem. Czynność ta wymaga skupienia i dokładności, na drewnie nie mogą zostać ślady starej powłoki.

Kolejne etapy to szlifowanie drewna, np. papierem ściernym lub szlifierką, odpylenie powierzchni, uzupełnienie ubytków, usunięcie starych uszczelek i montaż nowych zawiasów. Kluczowym etapem jest malowanie, bo na finalny efekt ma duży wpływ specyfika nowej powłoki malarskiej. Aby zachować naturalny wygląd słojów, warto użyć lakierobejcy, a bardziej zniszczone okna – farbami kryjącymi. W ten sposób udaje się zamaskować wszystkie mankamenty. Na czas na osadzenie okien i ich regulację.

K. / pixa / psaudio

Post Author: Monika